האם מותר לכרוע ברך על פי הדת היהודית?

כריעת ברך בהצעת נישואין
תוכן עניינים

לאחרונה יותר ויותר גברים תוהים האם מותר להם לכרוע ברך בזמן שהם מציעים נישואין לבת הזוג שלהם. האם זה מעשה שמותר על-פי הדת או שזה מנהג פסול שאין מקום להכניס אותו במעמד מכובד כמו הצעת נישואין.

חשוב לציין שהמנהג הידוע שבו הגבר כורע ברך ומשיט את הטבעת אירוסין לעברה של האישה ושואל אותה ״התנשאי לי?״, זהו מנהג שהתפתח רק במאות השנים האחרונות במדינת ישראל והוא בכלל לא היה נהוג בעבר היהודי הרחוק.

פעם היה נהוג להכיר את בת הזוג שלך דרך שידוך בין המשפחות או בין גורמים דומים, לכן העניין של כריעת ברך להצעת נישואין בכלל לא היה רלוונטי.

במאה השנים האחרונות מערכות יחסים הפכו להיות תוצאה של בחירה חופשית ואישית של כל אחד מבני הזוג. עם השנים נוצר צורך לבקש את ידה של בת הזוג, מעין הסכמת הצד הנשי להתקדם צעד נוסף במערכת היחסים.

כריעת ברך בהצעת נישואין

כריעת ברך על-פי הדת היהודית 

פסיקות רבות של רבנים שונים מזרמים שונים ביהדות טוענים שכריעת ברך בהצעת נישואין נוצרות שתי בעיות. איסור השתחוויה- איסור להשתחוות לאדם אחר ומתוך אמונת ״בחוקותיהם לא תלכו״ (ויקרא, י״ח פסוק ג׳) כלומר לא לעשות דברים כמו שנהוג אצל הגויים.

הטענה לגבי ההשתחוות היא שמי שמשתחווה, קד קידה או כורע ברך מול עבודה זרה מתוך אמונה בה ובמה שהיא מייצגת, אכן עובר איסור דתי. לכן אסור להשתחוות בפני אדם שמחשיב את עצמו לאליל או בעל יכולות וסגולות של אל, אבל מותר למשל להשתחוות בפני שליט אכזר מתוך פחד ו/או יראת כבוד. בנוסף, אין כל איסור לקוד קידה בפני אדם ״רגיל״, כדי לכבד אותו.

כלומר, גבר שקד קידה בפני בת הזוג שלו כשהוא מציע לה נישואין אינו עובר איסור הלכתי של איסור השתחוויה.

הטענה לגבי איסור ללכת לפי חוקות הגויים היא שכריעת ברך זה מנהג שהיה נהוג בקהילות לא-יהודיות ורק אחר-כך הפך להיות יותר מוכר ונפוץ בישראל.

הטענה היא שמנהגים אלה נעשים מתוך זיקה לדת שאינה יהדות ומתוך אמונה ומציאת הגיון בדבר הזה. אבל מי שעושה דברים אלה מתוך הגיון, כבוד ותועלת מסוימת אינו עובר על בחינת ״בחוקותיהם לא תלכו״. מכיוון שהוא עושה זאת למען מטרה הגיונית בעלת אופי טקסי ומכבד.

אז האם כדאי לכרוע ברך?

מכל מה שקראנו ולמדנו, אין עבירה הלכתית לכרוע ברך כשמציעים נישואין לאהובת לבך. הדבר אינו אסור על-פי התורה והוא מסמל את הכבוד שאתה רוכש לבת זוגך בזמן שאתה מבקש את ידה.

חשוב לזכור שהצעת נישואין היא אישית שמסמלת את אהבתך ואת רצונך להיות לתמיד עם בת הזוג שלך. ישנם דרכים מגוונות להציע נישואין ומקומות מיוחדים להצעת נישואין, אך הדרך להציע נישואין תלויה בהרגשה הפנימית שלך והיא החלטה שלך בלבד. אתה היחיד שיודע מה יעשה טוב וישמח את זוגתך.

גם בהצעת נישואין עם כריעת ברך וגם בהצעת נישואין ללא כריעת ברך, השתדל להיות מקורי ולעשות רק מה שטוב ומתאים לך ולאהובתך.

אם אתה מעונין להציע נישואין צור קשר עם חברת ״בובה של אטרקציה״ נשמח להיות אילו שיפיקו לכם את הרגע המיוחד בחייכם. 

אהבתם? שתפו פוסט זה ברשתות החברתיות!
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

השארת תגובה

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

טבעת אירוסין
הצעות נישואין
איך לבחור טבעת להצעת נישואין?

טבעת האירוסין מסמלת משהו מיוחד עבור בני הזוג אשר רוצים להתחתן, היא בעלת חשיבות רבה בהצעת נישואין.

על פי הדת היהודית, טבעת חייבת להיות שווה יותר מפרוטה.

קרא עוד »
הצעות נישואין
7 טיפים להצעת נישואין המושלמת עבורך

חושב להציע נישואין? אתה בטח מודאג מהמחשבה איך עושים את זה על הצד הכי טוב שיש, לשם כך צוות המומחים שלנו לאחר הרבה שנות ניסיון סיכם עבורכם את המלצות הטובות ביותר עבור הצעת נישואין מקורית ומיוחדת.

קרא עוד »
מגפת הקורונה
הצעות נישואין
איך להציע נישואין בתקופת הקורונה?

שנת 2020 התחילה קצת צולעת עם מגפה אשר השתלטה על העולם כולו ופגעה בענפים רבים, החל מענף המזון ועד לענפי התרבות והספורט. אחד הענפים המשמעותיים שנפגעו הוא תחום האירועים.

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
לחץ לשיחה עם נציג
צריכים עזרה ?
ברוכים הבאים לווצאפ של ״בובה של אטרקציה״. מוזמנים לרשום לנו ונשמח לעזור.